Kahvenin içindeki maddeler ve faydaları

Genel olarak Kahve, enerjinizi artırmaktan daha fazlasını yapar, kahvede en iyi bilinen bileşiklerden biri, vücuttaki beyin aktivitesini ve enerji seviyelerini arttırmaktan sorumlu olan kafeindir.

Kahvedeki diğer bileşikler arasında teobromin, teofilin, antioksidanlar, B1, B2 ve B3 vitaminleri, potasyum, magnezyum, manganez, fosfor ve folik asit gibi mineraller ve karbonhidratların emilimini azaltmaya yardımcı olan polifenol bileşikleri de depresyon riskinizi azaltabilir, kilo yönetimini destekleyebilir.

Bu bileşiklerin kahvedeki konsantrasyonları, öğütülmüş kahve miktarı, kahve hazırlama işlemi, hazırlanmasında kullanılan suyun kalitesi ve diğer bileşenler gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.
Çok sayıda çalışma, kahveyi bazı kanser türlerinin riskini azaltmak, kan şekeri seviyelerini dengelemek, kalp krizi riskini azaltmak, vücuttaki iltihabı azaltmak ve tip 2 diyabet ve hepatit riskini azaltmak gibi potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir. Bununla birlikte, bu faydalar ancak kahve tüketimi, karbonhidrat oranı düşük ve vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitamin ve mineralleri içeren genel sağlıklı bir diyetin parçasıysa elde edilebilir.

Organik tarım uygulamaları kullanan, kimyasal böcek ilacı kullanmayan ve genetiği değiştirilmemiş çiftliklerden kahve çekirdeği seçilmesi tavsiye edilir. Ek olarak, düşük veya orta kavrulmuş kahve çekirdekleri tercih edilir çünkü yüksek kavurma asitliği artırabilir.

Son olarak, uyandıktan hemen sonra kahve içmenin tavsiye edilmediğine dikkat etmek önemlidir.
Kahvenin etkilerinin tersine dönmesini önlemek için bir ila bir buçuk saatlik bir mola önerilir. Bunun nedeni kafeinin anti-adenozin olması ve adenozinin kanda birikerek aktivite hissi yerine yorgunluğa ve aşırı uykululuğa neden olabilmesidir.

Not:
“Hamile veya emziren kişiler, çocuklar ve ergenler ve belirli sağlık koşullarına sahip kişiler de dahil olmak üzere bazı kişilerin alımlarını sınırlamaları gerekebileceğini unutmayın”.